Żyrandole są elementem wyposażenia niektórych pomieszczeń w naszych domach, których głównym zadaniem jest dostarczanie nam odpowiedniej ilości światła.

Charakterystyka żyrandoli Aby jednak taka lampa była w stanie spełnić nasze oczekiwania, musimy przede wszystkim odpowiednio dobrać ją do charakterystyki danego wnętrza. Na pewno warto włożyć w to nieco wysiłku, bowiem dzięki temu możemy nadać całej tej aranżacji naprawdę wyjątkowego charakteru i sprawić, że całe pomieszczenie będzie po prostu prezentowało się o wiele lepiej. Bardzo ciekawe efekty można osiągnąć eksperymentując nieco z kątem padania światła. W dziedzinie źródeł światła obecnie największą popularnością cieszą się duże lampy wiszące, czyli żyrandole. Warto jednak wiedzieć o tym, że bardzo wielu ludzi zwyczajnie nie ma pojęcia na jakie kwestie należy zwracać największą uwagę w czasie wybierania dla siebie tego typu rzeczy – nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie zadania powinny spełniać takie lampy.

Przy okazji takich zakupów musimy przede wszystkim podchodzić indywidualnie do każdego pomieszczenia w naszym domu. Każde z nich ma swoją własną charakterystykę i w każdym potrzeby z tym związane mogą znacznie się od siebie różnić. Na przykład, w gabinecie potrzebujemy dobrych warunków do pracy, które zapewni nam między innymi silne, intensywne światło w dużej ilości. W sypialni możemy z kolei zdecydować się na nieco bardziej stonowane światło, dzięki któremu w pomieszczeniu tym będzie panował spokojny i przytulny nastrój. Właściwie w każdym przypadku jedna lampa nie wystarczy – oprócz głównego źródła światła warto również zdecydować się na kilka dodatkowych. Lampa wisząca jest zazwyczaj ustawiana w centrum pomieszczenia, choć w przypadku na przykład jadalni zawiesza się ją nad stołem, który niekoniecznie musi znajdować się w samym środku takiego pokoju. Wielkie znaczenie ma również sama wysokość na której powiesimy naszą lampę, bowiem znacznie wpływa to na efekty, jakie można tu uzyskać. Mówiąc w skrócie, im większe pomieszczenie oraz liczba znajdujących się w nim rzeczy, tym wyżej powinna być zawieszona nasza lampa.