Osoby zainteresowane lampami industrialnymi zwracają na nie uwagę między innymi dlatego, że dla rozwiązań tych typowe jest nie tylko bogate, ale również różnorodne wzornictwo.

Lampy industrialne Klosze rozwiązań tego typu bardzo często wyróżniają się ze względu na swoją oryginalną formę, trudno więc dziwić się, że tak wiele osób zastanawia się nad ich zakupem. Mówiąc o najpopularniejszych typach tego rodzaju lamp w pierwszej kolejności wypada wspomnieć o lampach wiszących z długimi, półokrągłymi kloszami. Ich oprawy rozszerzają się ku dołowi i niekiedy charakteryzuje je kształt zbliżony nieco do trapezu, choć nie jest to reguła. Zazwyczaj wykonuje się je z metalu, na szczególną uwagę zasługuje przy tym dekoracyjny element mocujący. Lampy tego typu bardzo często wzorowane są na tego rodzaju oświetleniu, z jakim do pewnego momentu mogliśmy mieć do czynienia w restauracjach oraz kawiarniach. Dziś z powodzeniem można stosować je tam, gdzie stawia się nie tylko na nowoczesność, ale również na minimalizm, w tym zwłaszcza w industrialnych loftach. Na szczególną uwagę zasługują klosze wykonane z miedzi z tęczowymi przebarwieniami i lekkimi przetarciami.

Otwarta konstrukcja lampyNieco innym, choć wcale nie mniej interesującym, rozwiązaniem są lampy industrialne o otwartej konstrukcji. Tu nie ma już mowy o oprawie wykonanej z plastiku, skutecznie zastępuje ją bowiem druciany lub przeźroczysty klosz. Forma jest dość ascetyczna, nie powinno to jednak stanowić jakiejkolwiek przeszkody, właśnie ona pozwala bowiem na eksponowanie oryginalnych żarówek. Tu właśnie liczy się „wnętrze”, a nie to, co znajduje się na zewnątrz. Osoby, które cenią sobie oryginalność już od jakiegoś czasu sięgają też po lampy industrialne nawiązujące swoją stylistyką do tych, z jakimi można spotkać się odwiedzając plan filmowy lub fotograficzny. Reflektory zamocowane na specjalnych wysięgnikach nie stanowią zatem już dziś jakiegokolwiek poważniejszego zaskoczenia. Zazwyczaj oświetlenie takie jest umieszczane bezpośrednio przy ścianie, jeśli jednak mamy do czynienia z jego większymi skupiskami, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby oświetlenie tego typu pełniło funkcję najważniejszego w salonie. Typowa dla wnętrz industrialnych jest również tendencja do tego, aby po raz kolejny wykorzystywać te przedmioty, o których wiadomo, że wyszły już z użycia. Trudno się zatem dziwić, że w loftach często pojawiają się nie tylko stare lampy górnicze, ale również przemysłowe. Problemem nie jest przy tym brak klasycznego klosza, funkcje tego rodzaju pełnią bowiem zarówno kolorowe puszki, jak i butelki. Oprawy tego typu zmieniają charakter wnętrz i sprawiają, że stają się one bardziej stylowe. Inspiracje zaczerpnięte z zakładów produkcyjnych i fabryk często wysuwają się przy tym na pierwszy plan.