Lampy wiszące świetnie sprawdzają się jako główne oświetlenie każdego pomieszczenia; skutecznie oświetlają one całe wnętrze, ale jednocześnie nie są oślepiające dla użytkowników.

Lampy wiszące Ich wybór jest ponadto bardzo szeroki – do tego grona zaliczają się zarówno stylowe, eleganckie żyrandole jak i małe lampki zawieszane nad stołami. Dodatkową zaletą lamp wiszących jest oczywiście to, że nie zajmują one miejsca w danym pomieszczeniu. Oczywiście, takie lampy dobrze spełnią swoje zadania jedynie w przypadku, gdy wybierzemy odpowiedni ich model – w tym celu podczas związanych z tym zakupów musimy zwracać uwagę na szereg różnych kwestii. Wiele zależy również od tego, w jaki sposób je ustawimy; należy trzymać się przy tym kilku podstawowych zasad. Warto pamiętać, że lampy wyposażone w nieprzepuszczający światła klosz zamknięty od góry kierują światło w dół.

Rozproszone światło Światło rozproszone uzyskujemy w przypadku lamp z kloszem zamkniętym od dołu – jest ono wówczas odbijane od sufitu. Jeśli chcemy uzyskać światło dodatkowo rozproszone i oświetlające dzięki temu sufit oraz ściany, to najlepiej jest zdecydować się na półprzeźroczyste abażury oraz szklane klosze. W kwestii oświetlenia bardzo ciekawą propozycją są żyrandole. Podstawową różnicą pomiędzy nimi a standardowymi lampami wiszącymi jest to, że żyrandole posiadają kilka źródeł światła. Zazwyczaj są one zbudowane ze stelaża oraz kilku kloszy które mogą być wykonywane z różnych materiałów. Piękne, duże żyrandole fantastycznie prezentują się w bardziej wszechstronnych wnętrzach. Dają one równomierne i rozproszone światło. W większości przypadków są one kojarzone z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami, ale obecnie na rynku dostępne są również znacznie nowocześniejsze ich odmiany. Sprawia to, że w każdym przypadku oprócz samych funkcji praktycznych ich zadaniem jest także istotne wzbogacanie i urozmaicanie wyglądu danego pomieszczenia. Jeśli zależy nam na szczególnie dobrych efektów, to dobrze jest kupić żyrandol od razu w zestawie z kinkietami; dzięki temu aranżacja danego pomieszczenia będzie miała jednolity charakter. Warto pamiętać, że lampy wiszące w większości przypadków posiadają tylko jedną żarówkę, przez co są w stanie oświetlić wyłącznie wybrany fragment pomieszczenia.